Menu
Oprava ATX zdrojů

Oprava ATX zdrojů

Ani značkové zdroje se nevyhnou výrobním vadám.

Například 650W zdroj na foto, měl propájen Gate vývod tranzistoru Q12, spínající 5V na 5V stan-by po zapnutí zdroje, takže na 5V stand-by větvi došlo po zapnutí k poklesu napětí pod příslušnou mez, tranzistor Q12 byl kvůli špatnému kontaktu poškozený a bylo nutné ho vyměnit.

Toto je příklad poměrně snadné opravy na komponentové úrovni a to máme rádi. Jiný zdroj měl například obdobnou vadu, kde nebyl řádně propájen jeden z vývodů řídícího čipu a zdroj se nezapínal.

Nicméně nejčastější závada bývá jiná a zde už bohužel nemá moc smysl zařízení zachraňovat, minimálně z ekonomických důvodů - nezřídka totiž dochází k selhání aktivního PFC s následnou velmi efektní explozí nebo prohoření tranzistorů kompenzace účiníku, kdy se tranzistory doslova rozstřelí nebo z nich vyšlehne elektrický oblouk a taví okolní komponenty. K této závadě dochází buď po přepětí ze sítě, anebo po selhání řídícího čipu aktivního PFC, oprava takového zdroje je pak většinou nerentabilní, protože při explozi tranzistorů dojde ve většině případů i k rozsáhlému přepětí v řídících obvodech výkonové části.

Na závěr poprosíme, do žádných výše uvedených typů oprav se sami nepouštějte, raději si doma odpočiňte a využijte našich odborných služeb ;)

 

 

   

Kontaktujte nás

Nevíte si s něčím rady? Prostě nás kontaktujte a zkusíme to společně vyřešit. Např. způsob řešení závady nebo orientační cenu si můžete zjistit telefonicky, pro jakékoli další dotazy využíjte email, webový formulář níže nebo se prostě stavte.


Naši pracovníci jsou Vám k dispozici na telefonní lince v pracovní dny 8-16h.