Menu
Rádce jak vybrat kvalitní počítač pod stromeček

Rádce jak vybrat kvalitní počítač pod stromeček

Přemýšlíte, že dáte pod stromeček počítač? Máme pro Vás pár tipů jak správně vybrat.

  • Jaký typ počítače chceme?

  • Na co ho potřebujeme?

  • Nový versus použitý?

Pokud máte doma malého raubíře, který zatím ovládal tablet či mobil a už pomalu ale jistě nastává čas, kde bude potřeba postoupit dál a pořídit počítač, protože na Váš pracovní notebook ho prostě pustit nechcete (a dobře děláte), je dobré se nejprve zamyslet nad tím, zda máte dostatek místa na celou PC sestavu,  čili monitor, klávesnici, PC „bednu“ atd., či je místa málo, případně je třeba počítat šoupnout do brašny a přenést k prarodičům nebo na chat, možnost „schovat“ ho do šuplíku apod. Ta samé volba nastává i v případě, že doma máte středoškoláka nebo počítač potřebujete prostě pro sebe či své rodiče.

Nepřenosná PC sestava, která bude natrvalo obývat vyhrazený stůl, má výhodu především v téměř nezničitelnosti, poměru cena/výkon a dá se na ní postupem času leccos obměnit či vylepšit. Výhody stabilního pracoviště netřeba rozebírat, o těch si můžeme napsat někdy příště. Oproti tomu přenosný počítač, tedy notebook (někdo používá i označení laptop), má výhodu jedinou, zásadní a tou je právě snadná přenositelnost; samozřejmě je třeba myslet i na to, že s mírou přenášení roste i míra rizika pádu, což pro notebooky bývá něco jako fatalita v Mortal Combat, prostě notebook to už často nerozdýchá, stejně tak mu nedělá dobře polití oblíbeným nápojem, když jste si zrovna sedali na pohovku, v jedné ruce notebook, v druhé ruce hrnek  s oblíbeným Earl Gray s vůní bergamotu a manévr předtím 100x úspěšně provedený  tentokrát nedopadl a čaj skončil rozlitý v notebooku.
Čili s poměrem cena/výkon a pohodlností ovládání, rozhodně vítězí PC sestava, pokud však potřebujete přenositelnost, musíte sáhnout po notebooku.

Pokud jste si již vybraly typ počítače, je čas se pozastavit nad tím, na co budete počítač používat a podle toho volit jeho výkon. Větší děti, např. na základní škole, již s počítači běžně pracují, navíc budou škemrat už i o nějakou základní nenáročnou hru, Vy si budete chtít třeba večer v klidu přečíst zprávy a ne jen mžourat do malého mobilu nebo dodělat si v klidu něco do práce, poslat si pohodlně email nebo prohlédnout videa z exotické dovolené od přátel, pustit si film nebo možná máte jako hobby práci s fotografií či chcete mít možnost používat současně připojeny 2-3 LCD monitory. Množností je nepřeberně. Výkon by se měl volit nejen s ohledem na aktuální požadavky, ale také s ohledem na předpokládaný vývoj v jeho využití minimálně na další 1-2 roky. Extra výkon je potřeba jen pro hraní her či náročnější grafické práce apod., ale o tom někdy příště. 

Můžete pořídit levnou PC sestavu, které může pohodlně sloužit dalších mnoho let bez nutnosti investice (kromě pravidelné údržby či případně ozdravné reinstalace operačního systému) nebo také pořídit nový či použitý notebook za 10-15 tis. Kč a za rok zjistit, že už výkonově nestačí. S výběrem vám samozřejmě rádi pomůžeme.

Zda zvolit nový nebo použitý (v našem případě přesněji řečeno repasovaný), je věc osobní preference a peněz. Je to podobné jako s mobily či s auty, někdo si jde koupit použitý iPhone za 8 tis. Kč, i když by mohl mít za 8 tis. novinku např. od Samsungu či Xiaomy. Někdo si raději koupí za 300 tis. Kč novou základní Škodu Fabii v akci, a někdo za tu samou cenu 8 let starý prostorný VW Touran v plné výbavě, s nezávislým topením, silným motorem a panoramatickým oknem, ze kterého má i jeho automechanik radost. Obecně lze říct, že nákupem repasovaného počítače šetříte v průměru kolem 50% ceny a lidé nejčastěji řeší spolehlivost a „kolik to vydrží“. My jako servis raději doporučujeme kvalitní, repasovaný notebook za 8 tis. Kč, než nový notebook za 8 tis. Kč, protože z pohledu kvality výroby, komponentů, odolnosti proti pádu či polití tekutinou a následného servisu víme, co vydrží víc a v 99% případů jsou to právě repasy. Repas za 8 tis. Kč měl před pár lety cenu 2 až 4 násobně vyšší, protože se jednalo např. o profesionální zařízení, kvalitně a chytře vyrobené, s výhledem na jeho fungování dalších X let. Rádi Vám samozřejmě poradíme s výběrem nového počítače, rádi Vám i sestavíme novou PC sestavu pro hraní nejnovějších her a pokud bude vybírat repasovaný notebook, poradíme úplně nejlépe ;)

Kromě počítače můžete pořídit i různé příslušenství , jako jsou myši, klávesnice, monitory, dokovací stanice apod. A protože jsme servis Elpeg IT, pro zachování výkonu a dlouhého života vašich počítačů, připomínáme nezbytnou a pravidelnou odbornou údržbu, alespoň čištění 1x ročně. Blízké můžete obdarovat i vouchery, které se kromě nákupu na našem eShopu dají použít právě i na pravidelný servis. A za všechny notebooky světa prosíme, hlavně je „nečistěte“ vysáváním vysavačem ;)

Kontaktujte nás

Nevíte si s něčím rady? Prostě nás kontaktujte a zkusíme to společně vyřešit. Např. způsob řešení závady nebo orientační cenu si můžete zjistit telefonicky, pro jakékoli další dotazy využíjte email, webový formulář níže nebo se prostě stavte.


Naši pracovníci jsou Vám k dispozici na telefonní lince v pracovní dny 8-16h.